תמונה ראשית

בית אבות לתשושי נפש

חיה רמתי, יועצת השמה המתמחה במציאת פתרונות מגורים לאוכלוסיית הגיל השלישי, מעניקה שירות ייחודי שמטרתו מציאת והתאמת בתי אבות עבור קשישים תשושי נפש, לכל אדם יש צרכים שונים.
עמוד הבית>בתי אבות לתשושי נפש

במסגרת השירות מתאימה חיה את האפשרויות השונות שעונות על הצרכים האישיים של לקוחותיה מבחינת המענה הרפואי לו הם זקוקים, רצונות מיוחדים שיש להם והעדפות כאלו ואחרות. חיה מדגישה כי היכרותה עם הלקוחות שלה באופן אישי כמו גם עם משפחותיהם, מאפשרת לה לאבחן את צורכיהם בצורה מדוייקת ולבחור מבין המקומות הרבים את המקום המתאים להם יותר מכל.

תשושי נפש, מה זה אומר ואיך מאבחנים?

תשושי נפש הם אנשים שמצבם הבריאותי הידרדר והוביל לירידה בתפקוד הקוגניטיבי או למצב נפשי העלול לסכן את חייהם. תשושי נפש עשויים להיות אנשים שמבחינה פיזית יכולים לתפקד באופן עצמאי, אך סובלים מבעיות זכרון, בעיות התמצאות בזמן ובמקום, אדישות, דיכאון, שינויים קיצוניים במצבי רוח, קושי בתפיסת המציאות, בלבול, הפרעות שינה או הפרעות התנהגות.
אבחון אדם כתשוש נפש נעשה על פי רב באמצעות מידע שנאסף מבני המשפחה לצד חוות דעת רפואית וקוגניטיבית, וכמובן עדות של האדם עצמו. במרבית המקרים, המאבחנים עושים שימוש בשאלון MSQ (שאלון המצב המנטאלי) ובעזרתו ממיינים את תשושי הנפש לארבע דרגות: ללא בלבול, בלבול קל, בלבול מתון, בלבול חמור. בהתאם לתשובות האדם ממשיך תהליך האבחון ונבדקים פרמרטים נוספים כמו יכולת תפיסת זמן ומקום, כישורי שפה, יכולת ריכוז ועוד.

מחלקת תשושי נפש

מחלקת תשושי נפש היא מסגרת מגורים תומכת, המיועדת לאוכלוסיית הגיל השלישי שמתקשה בתפקוד עצמאי ובהתנהלות, לווא דווקא בשל בעיות פיזיות אלא גם בשל בעיות קוגניטיביות כמו בלבול, קשיי התמצאות, דמנציה, אלצהיימר וכו. המחלקה לתשושי נפש מעניקה למתגוררים בה מענה רפואי שלם ומקיף הכולל טיפול בתסמינים התנהגותיים לצד טיפול בבעיות רפואיות. מטרתה היא לעודד את היכולת והעצמאות של הקשיש, ולפתחן. מחלקת תשושי נפש מציעה טיפולים מיוחדים, בינהם: ריפוי בעיסוק, האזנה למוזיקה, פעילויות טבע כמו גינון או עבודה עם חיות מחמד, חוגים לעבודת יד, פעילות גופנית ועוד.

בחירת בית אבות עבור תשושי נפש

כאשר אדם מוגדר כתשוש נפש ונדרש לעבור לבית אבות על מנת לקבל טיפול וסיוע מתאימים, עוברת המשפחה כולה חוויה לא קלה. השינוי עצמו כרוך בקשיים פיזיים ונפשיים, ולעתים מלווה בחששות רבים, דכאון ואף התנגדות נחרצת. הללו מקשים על תהליך הבחירה בבית האבות שהינו קשה בזכות עצמו היות וישנן אופציות רבות ומקומות שונים לבחור מהם. בדיוק בשל כך, מעניקה חיה ייעוץ והכוונה לבחירת בית אבות בעבור תשושי נפש. מטרת הייעוץ היא להקל על האדם הנמצא בתהליך ולתמוך בו נפשית, כמו גם להקל על בני המשפחה וללוות אותם בתהליך המורכב. בנוסף, הייעוץ המבוסס על נסיון רב שנים והיכרות מעמיקה עם בתי אבות מכל הארץ, מבטיח כי תתבצע התאמה אולטימטיבית בין מצבו הפרטני של האדם לבין המקום אליו יעבור. חיה מציירת בפני לקוחותיה תמונה מדוייקת של בתי האבות עליהם היא ממליצה, מדגישה כיצד הללו יענו על צורכיהם ומצמצמת את אינספור האפשרויות לכדי רשימה ממוקדת המכילה את הפתרונות הטובים ביותר.

info vertical

קראו תשובות על שאלות נפוצות לפני שתטריחו את עצמכם

ייעוץ מקרב גורם חיצוני בעל נסיון, המכיר את בתי האבות הפועלים בארץ מקרוב ומנוסה בהתאמת מקום לצרכים ספיצפיים של אדם, מסייע משמעותית בתהליך הבחירה והמעבר שהינו מורכב וקשה גם כך, הן לקשיש והן למשפחתו.

בהחלט. יועץ מקצועי מקפיד על שלב היכרות מעמיק עם הקשיש וקרוביו, ובהתאם למידע המושמע בפניו תוך היוועצות עם גורמים רפואיים, יודע לכוון את האדם למקום שיענה על צרכיו באופן המיטבי.

חיה מאבחנת את הצרכים של הפונים אליה הן ברמה הרפואית והמצב התפקודי שלהם, והן ברמה האישית הכוללת את אופיים הייחודי, הרקע ממנו הם מגיעים, הסביבה אליה הם רגילים והרגלים שהם מקיימים בחייהם. על סמך הללו, ממקדת חיה את לקוחותיה ומציעה להם מספר מצומצם של מקומות מומלצים שיתאימו להם בצורה הטובה ביותר.

באם הללו מעוניינים, כמובן שכן. חיה מרבה לתמוך וללוות את קרוביהם של לקוחותיה היות והיא מכירה בעובדה כי תהליך המעבר איננו פשוט ומלווה בקשיי התמודדות נפשיים רבים. בנוסף, חיה נעזרת בקרובי המשפחה על מנת לאפיין את הצורך של לקוחותיה בצורה מדוייקת ככל הניתן, במיוחד אם הללו נמצאים במצב קוגניטיבי ירוד.

הנעזרים בשירותיה של חיה זוכים לקבל חוות דעת מקצועית ואבחון מדוייק של הצרכים, תוך התאמה מקסימלית של הללו למקומות העונים עליהם. בנוסף, חיה ממקדת את לקוחותיה למקומות מומלצים בלבד, אותם היא מכירה מקרוב ועליהם היא שומעת המלצות מקרב לקוחותיה מעבר.

תשושי נפש הם קשישים שסובלים מבעיות תפקודיות בעלות היקף רחב וזאת בעקבות פגיעה נוירולוגית. תשושי הנפש סובלים ממגוון בעיות ומחלות שגורמות להם לתפקוד ירוד במיוחד. אלצהיימר או דמנציה למשל הם בעיות של תשושי הנפש שסובלים מפגיעות קוגניטיביות תפקודיות ונפשיות. תשושי נפש סובלים בעיקר מחוסר תפקוד, אי יכולת התמצאות, אבדן זיכרון ושלל תופעות שמפריעות לתפקוד תקין בחיי היום יום.

תשושי נפש הם קשישים שסובלים מבעיות תפקודיות בעלות היקף רחב וזאת בעקבות פגיעה נוירולוגית. תשושי הנפש סובלים ממגוון בעיות ומחלות שגורמות להם לתפקוד ירוד במיוחד. אלצהיימר או דמנציה למשל הם בעיות של תשושי הנפש שסובלים מפגיעות קוגניטיביות תפקודיות ונפשיות. תשושי נפש סובלים בעיקר מחוסר תפקוד, אי יכולת התמצאות, אבדן זיכרון ושלל תופעות שמפריעות לתפקוד תקין בחיי היום יום.

לתשישות נפש קיימים מגוון סימפטומים ביניהם: דיכאון, הפרעות שינה, חוסר שקט, בלבול, קשיים בתפקוד יומיומי, העדר יצירת קשרים חברתיים, עצבנות, תוקפנות, קושי לזכור פרצופים ושמות, פרנויה ושוטטות. חשוב לפני קביעה כי הקשיש סובל מתשישות נפש להיוועץ עם רופא מומחה. לעיתים מדובר בתקופה קשה שעובר הקשיש.

מרכזי יום הם מרכזים מסודרים המאפשרים מקום פנאי לקשישים סיעודיים המתמחים בטיפול בתשושי נפש. מרכזי היום עוזרים לקשישים בשלל טיפולים ופעילויות הכוללות ריפוי בעיסוק, שירותים סוציאליים, פיזיותרפיה ועוד. במקום ניתן ליהנות מהסעות הלוך חזור, שירותי כביסה, הרצאות וחוגים. הפעילות במרכז היום עוזרת לקשיש לשמור על יכולות מנטליות ולדחות התדרדרות במצב.

שיטת התיקוף של הרמב"ם היא שיטה שנועדה לסייע בטיפול בתשושי נפש ולהטיב עימם. שיטה זאת טוענת כי חשוב לא להקשות על תשושי נפש אלא להבין את רגשותיהם, ולאשר את התחושות שלהם על ידי אישור ומתן תוקף לתחושות ולרגשות שצצים לקשישים תשושי הנפש. השיטה דוגלת בהעדר שיפוט, בקבלת תשוש הנפש, בהימנעות מהטפת מוסר, קבלת האחר, מציאת התכונות הטובות שלו ועוד. שיטה זאת מסייעת לגורמים רבים העוסקים בטיפול בתשושי נפש.

לתשושי הנפש זכויות שונות ביניהן:
איסור גביית כספים מחולים תשושי נפש שאושפזו באמצעות משרד הבריאות, מתן סיוע כספי מביטוח הלאומי, מימון מטפלים וטיפול סיעוד, מגורים בבית עם סיוע, סיוע במימון בית אבות, והטבות מס לאנשים המקורבים בקרבה ראשונה לתשוש נפש.

דמנציה קשורה לתשישות הנפש בכך שאדם שלוקה בדמנציה סובל ממצב של חוסר תפקוד קוגניטיבי. התפקוד תלוי ביכולות המוחיות של האדם שנפגמות בעת דמנציה, וזאת משום שהמחלה פוגעת בשכבות המוח האחראיות על התפקוד התקין. השילוב של פגיעה בשכבות המוחיות ושילוב של פגיעה באזורים נוספים במוח, גורמים לדמנציה, מה שגורם לחוסר תפקוד ותלות גדולה בזולת. לעיתים רבות אלצהיימר ודמנציה קשורים זה בזה בעיקר בשל הגורם השכיח לדמנציה והוא האלצהיימר. 

אלצהיימר היא מחלה קשה מאד הפוגעת במערכת העצבים המרכזית. אלצהיימר היא מחלה הנפוצה בעיקר בקרב קשישים והיא מגיעה לידי ביטוי בניוון אישי של תאי העצב במוח. הניוון נמשך עד מותו של הקשיש. אלצהיימר גורמת בעיקר לאבדן זיכרון קשה ובלבול המלווה בחרדה ואף תוקפנות. בשל איבוד הזיכרון מתחיל החולה לאבד את היכולת לבצע פעולות יום יומיות ותפקודו הקוגניטיבי יורד. בשל כך קשישים רבים וגם אנשים צעירים יותר מוגדרים כתשושי נפש.

בשל מצבם של קשישים רבים שדורש טיפול סיעודי, יצא בשנים האחרונות חוק שבו חל איסור על גביית כספים מחולים תשושי נפש שאושפזו באמצעות משרד הבריאות. העדר הגבייה חל על אשפוזים, טיפולים, מתן שירותים רפואיים, הפרשי אשפוז, תרופות, טיטולים למבוגרים, ועוד. כיום אין לגבות תשלום גם על שירותי כביסה וגילוח שנעשים באמצעות מטפלים סיעודיים.

במידה וקשיש זקוק לאשפוז במוסד סיעודי או במחלקה לתשושי נפש – ישנה אפשרות לקבל סיוע במימון האשפוז ממשרד הבריאות, המימון ניתן מתוקפה של התוספת השלישית לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, ובהתאם לנהלי משרד הבריאות.

חשוב לדעת כי הסיוע במימון מותנה בתשלום השתתפות עצמית, כפי שנקבעת לפי נוהלי משרד הבריאות, בהתאם לגובה ההכנסות של הקשיש המועמד לאשפוז ובני משפחתו.

טיפול בתשושי נפש ניתן לקשישים שלא יכולים לטפל בעצמם ויתרה מזאת מתקשים בפעולות יום יומיות. הטיפול מתאים לחולי דמנציה ואלצהיימר, והוא כולל תרופות שנועדו לעקב את התקדמות המחלה או את אובדן הזיכרון תוך שהתרופות השונות מותאמות לחולה על ידי פסיכוגיאטר.

עוד מנסים לטפל בבעלי תשישות נפשית דרך הקלה ועצירת התהליך עם פעילויות קוגניטיביות המשפרות את הזיכרון כגון: משחקי זיכרון, תשבצים וריפוי בעיסוק. לעיתים משתמשים בחדר חושים על מנת לגרות את חושי המטופל וכדי לפתוח ערוץ תקשורת עם הקשיש.

בואו למצוא את המקום המתאים ביותר והקרוב אליכם עבור בן משפחתכם.
שם:
אנא מלא את שמך
טלפון:
אנא הזן טלפון מלא כולל קידומת
דוא"ל:
אנא הזן כתובת דוא"ל חוקית

משפחות ממליצות

בתי אבות לתשושי נפש במרכז

בתי אבות לתשושי נפש בשרון

© כל הזכויות שמורות לחיה רמתי. כל התמונות הן להמחשה בלבד